Haber

IMECE Yunanistan’da bir numaralı gündem! Uydunun kamera özelliklerini övmekle bitiremediler.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) UZAY tarafından tasarlanıp geliştirilen, Türkiye’nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydusu İMECE’nin fırlatılması, hava muhalefeti nedeniyle daha önce üç kez ertelenmişti.

ERDOĞAN: ÜLKEMİZE STRATEJİK KABİLİYET KAZANACAK

5 yıl süreyle uzayda görev yapması planlanan IMECE, 4. denemesinde ABD’deki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden yörüngeye fırlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İMECE’nin açılış törenine görüntülü mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemize stratejik kabiliyet kazandıracak” dedi.

YUNANİSTAN’DA BİR NUMARALI GÜNDEM

İlk sinyali alınan İMECE Yunanistan’da gündem oldu. Birçok Yunan gazetesi sayfalarını Türkiye’nin yerli uydusuna ayırdı. Flash.gr, ‘Türkiye ilk casus uydusunu fırlattı’ başlığıyla okuyucularının karşısına çıktı. Haberde, İMECE’nin uçuş bilgisayarından haberleşme ve optik sistemine kadar tüm kilitleme sistemlerinin Türkiye’de tasarlandığı belirtildi.

“İLK KEZ”

‘Türkiye ilk yüksek çözünürlüklü uydusunu fırlattı’ diyen Kathimerini, IMECE’nin savunma amaçlı da kullanılabileceğinin altını çizdi. Türkiye’nin ilk kez bir metreden küçük nesneleri detaylı olarak inceleyebilen kameralı uyduyu yörüngeye yerleştirdiği birebir haberlerde yer aldı.

“DÜNYADAN RESİMLER ALACAĞIZ”

iEidsesis, ‘Türkiye’nin İlk Gözlem Uydusunu Uzaya Fırlattı’ başlıklı haberinde, “Uydu, beş yıllık görevi boyunca dünyanın dört bir yanından görüntü alacak.”

“Casus Uydu” BENZERİ YAPILDI

Newsbomb, IMECE’yi “Türk yapımı yüksek çözünürlüklü gözlem uydusu” olarak tanımladı. “Casus uyduya” benzetilen haberde, “uydunun gezegenin her yerinden fotoğraf çekebileceği” belirtildi.

“SAVUNMA AFET YÖNETİMİ ALANLARINA HİZMET VERECEK”

Moneyreview.gr, “Türk yapımı IMECE uydusu Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Üssü’nden fırlatıldı” diyerek uydunun savunma, afet yönetimi, çevre ve şehircilik, tarım ve ormancılık alanlarına hizmet vereceği bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu